יום ראשון, 22 בינואר 2012

זו נבלה וזו טרפה


אחרי שדיברתי על זה עם השותפה, הגעתי למסקנה שבאמת צריך לכתוב על זה בצורה מסודרת.. עוד פוסט מתוסכל מעולם התזונה הישראלי רווי התככים והמזימות...

לאחרונה הייתי בכנס שנתי בעל השם הקולע - Nutrition אותו מנהיגה אחת הדמויות החביבות עליי בעולם התזונה - אולגה רז (שהיא גם ראש החוג לתזונה באריאל, מנהלת יחידת התזונה בבית חולים איכילוב ו.. דיאטנית המייעצת למועצת הלול כבר בערך 20 שנה - לא שזה משפיע חלילה על עמדותיה). הכנס התקיים במלון המלוקק דוד אינטרקונטיננטל בתל אביב והיה דומה לכנסים מקבילים בעולם התזונה מכל מיני היבטים. בין השאר בזה שכלל בנוסף להרצאות בנושאים שבחזית מדעי התזונה גם מה שאוהבים לקרוא לו - תערוכה.

מה הציגו בתערוכה? האם היו אילו פוסטרים של חוקרים חשובים שבדקו את הקשר בין ירקות למחלת השעלת? אומגה 3 ואדמת? הרכב חומצות האמינו במאכלים בקורלציה לצמיחת שערות על האף?

לא, לא.. על אף הציניקיות שלי, התשובה גרועה בהרבה, היתה זו תערוכה של תעשיות מזון שונות.
אני מניחה שכנסים מקבילים בעולם הרפואה כוללים גם הם תערוכות של תעשיות תרופות המחזרים לפתחם של הרופאים, אני משערת שגם מציעים להם מתנות שונות ומשונות. אבל משהו בפורמט של התערוכה הזו מוציא אותי משלוותי והופך אותי למרירה ועצבנית אפילו כשאני חושבת על זה שבועיים לאחר מכן...
כאן המקום לציין, הכנס הזה אינו בולט בכך שהוא כולל את התערוכה הזו. מעבר לכנס השנתי הזה יש עוד שניים בולטים במהלך השנה ובשניהם ישנה תערוכה שכזו באחד מהם היא אף גדולה פי כמה וכמה.
ומי הציג בכנס הפעם? אז היו שם חברות שמייצרות מזון רפואי (שאולי היחידות שיכלתי לקבל את השהות שלהם שם באופן ענייני), היו גם אוסם ושטראוס (שטראוס הציגו יוגורט שלכאורה מוריד כולסטרול ועליו בטוח אתעצבן פה ביום אחר) וחברות לתוספי מזון למינהם, וחברות לממתיקים מלאכותיים, וויסוצקי (שאף מימנו הרצאה של אולגה רז בנושא) והיו גם מקדולנס.
בדוכנים של החברות הללו מחלקים כל מיני מתנות, לרוב תקבל הדיאטנית מוצרי מזון להתנסות בעצמה או דוגמיות למטופלים. לרוב יש להירשם ברשימת התפוצה של החברה הספצפית על מנת לקבל את השי המיוחל.
העניין הזה כלכך מגעיל אותי ואני כלכך חרדה משיקולים לא ענייניים שיכנסו למה שאגיד בעתיד למטופלים שאני פשוט לא לוקחת כלום מאף אחד (בניגוד לאחרות, אני לא מתיימרת לשלוט על התת מודע שלי, אני יודעת שמניעיו אפלים וקשורים במוח של לקטת מלפני מאה אלף שנה שרק אוכל מתוק ורווי מלח ושומן מעניין אותה). ממש לא מעניין אותי שאוסם מציעה לי איזו 'פריכית שקר כלשהו' או שיש איזה תה עם איזה אנטי אוקסידנט כלשהו. אני מעוניינת בתזונה נקייה מכל זה. תזונה שהבסיס שלה הוא מוצרים שאין להם אריזות - ירקות, פירות דגנים וקטניות. את אילו לא תראה בכנסי המזון האלה מן הסתם. 
פלייר אחד לקחתי בכל זאת, זה היה פלייר של מקדולנס שמשווה בין מק רויאל לבין כריך בריאות של ארומה. אם תהיתם לגבי כותרת הפוסט - פה קבור הסנדוויץ'!
אז לכאורה איך הנתונים המופיעים פה מתיישבים עם ההגיון? אני יכולה לתת כמה הסברים של תזונאית לעתיד:

  1. כאמור, זה נבלה וזה טריפה - בשני הסנדוויצ'ים יש יותר מידי חלבון ושומן, כאשר במק-רויאל יש משמעותית יותר חלבון וכמות השומן הרווי גדולה כמעט פי 2 (מה גם שהיחס בין השומן הרווי ללא רווי הוא גבוה בהרבה מזה שבכריך ארומה).
  2. לגבי הנתרן, אין לי מושג אם לצורך הפלייר הזה לקחו את המזון הזה למעבדה ובדקו אותו, מה שאני כן יודעת זה שהבשר בישראל הוא מוכשר ולצורך כך מפוצצים אותו בנתרן כדי להוציא את הדם (יאק) ושלרוב הנתונים לגבי נתרן בהקשר של בשר הם מוטים כלפי מטה כי מסתמכים על בדיקות שנעשות בארצות הברית. אולי זה לא כך במקרה זה, קטונתי. בכל מקרה על אף שאכן הכמות נתרן שיש בסנדוויץ של ארומה היא בהחלט מזעזעת בכל קנה מידה. בקנה מידה שלי גם 739 מ"ג נתרן זו כמות מזעזעת פר מנה.
  3. אין לי מושג מה יש בסנדוויץ' של ארומה שהושווה פה. ההשערה שלי שמדובר באיזה שהוא סוג של גבינה, אולי צפתית או ריקוטה (לפי כמות הכולסטרול הכללית בסנדוויץ זה בטוח לא ביצה). לא שאני חושבת שמוצרי חלב הם שיא הבריאות, אבל דבר אחד יש בהם (פרט להמוווון מלח), וזה סידן. באורח פלא מהטבלה של מקדולנס נשמטה, בטח בטעות, השורה שנוגעת לסידן. אופס...
  4. עוד שורות שחסרות לי, סיבים תזונתיים? ומה לגבי ויטמינים? מינראלים? (יש מצב שפה הבורגר היה מקבל דווקא תוצאה טובה בסעיף הברזל - גם אם מוטית אף היא - מאחר שהמקור של הברזל בבשר הוא בעיקר דם - זוכרים מה אמרנו שעושים עם הדם קודם?). אבל מה לגבי ויטמינים אחרים מהתעמקות בסנדוויץ העייף של ארומה (כנראה שלקחו איזה אחד משלשום) נראה שיש אפילו קצת נבטים שם, אחלה מקור לשלל ויטמינים ופיטוכימיקלים שווים.
    אגב במקום אחר באתר של מקדולנס שאליו נכנסתי לכבוד הפוסט הזה, הם מראים בגאווה שיש 10 גרם סיבים בארוחת מק רויאל. רק שרוב הסיבים הללו לא יגיעו מירקות חיים (שיתרמו להערכתי 2-3 גרם לכל היותר), אלא מהצ'יפס והלחמניה מקמח לבן שיש שם.
  5. אחת המסקנות שחוזרת שוב ושוב במחקרים שנוגעים לתמותה היא קשר ישיר בין בשר צלוי "על האש\על גחלים" לבין תמותה מסוגי סרטן שונים וממחלות לב. הסיבות לכך הם רבות ולא נכנס אליהן כרגע (בין השאר זה קשור לחומרים שונים ומשונים שנוצרים מהחלבון שבבשר בעת הצלייה) את הקשר הזה אי אפשר להכניס לאף טבלה יפה שכזו...

אגב, אם תהיתם מה מקדולנס חילקו בכנס הזה, חוץ מעלונים יפים, אז ממה שראיתי הלהיט העיקרי שלהם בקרב התזונאיות היה שקיות ארוזות של גזרים גמדיים חביבים שכאלה. ניסיתי לבדוק באתר עכשיו אם הם התחילו להציע את הגזרים האלה כתחליף לקינוח או לצ'יפס. נחשו את התשובה ותזכו בעגבניות שרי בתנור!