יום חמישי, 1 באוקטובר 2009

דכאני כפי שהסברתי למי שאיננו בתי

הועלתה בפניי טענה נכונה, שהמושג דכאני בהקשר בו השתמשתי בפוסט הקודם איננה ברורה לאדם שמחוץ לתנועה לזכויות בעלי-חיים.

וכך על אף שתפיסת הבלוג הנוכחית שלי יוצאת מתוך הנחה שאין לו בעצם קוראים. אני מוצאת עצמי מסבירה את המושג.
כמדומני שהמושג דכאני משמש במקורו בעיקר מהשיח הפנימיסטי, וחלחל משם איכשהו לתנועת זכויות בעלי-חיים. לא אנסה להסביר את המושג בהקשרו המקורי היות שאין לי כל הבנה בשיח פנימסטי, לא למדתי מגדר באף מקום, ואפילו לא התגנבתי לשיעורים בנושא באוניברסיטת תל אביב. נסיתי טיפה לשוטט בוויקפדיה במטרה למצוא הגדרה סבירה בעברית למושג דכאני בהקשר המקורי ולנסות להשוות אותו להקשר הזב"חניקי (זב"ח= זכויות בעלי-חיים) אבל לא מצאתי שום דבר. הבורות שלי היא מספיק גדולה עד שאינני יודעת מה המילה המקבילה באנגלית כך שלא יכלתי לחפש . יש לי תחושה שמדובר בתרגום קלוקל על כל פנים.
וכך אני נאלצת להסתפק ולספק פירוש שטחי ומוגבל למושג הזה:

דכאני הוא שם תואר אותו יכולים לקבל כל מעשה, חפץ, מאכל, מטבע לשון, ישות או כל דבר אחר בעולם שמנצל בעלי חיים ובינהם בני האדם.
אפשר לומר שאני מכסה בכך את כל מה שאפשר להעלות על הדעת, היות שניצול בני אדם והרבה יותר מכך, ניצול בעלי-חיים הוא משהו הטבוע היטב בכל מעשינו מטוב ועד רע. כלומר, לחיות זה דכאני.
על אף המשפט המדכדך משהו שלעיל, לרוב השימוש המקובל במילה דכאני מתייחס למעשים שנחשבים פוגעים ומדכאים באופן ישיר את זולתם. אך היות שגם מעשים תמימים לכאורה וללא ספק מקובלים בחברה כגון אכילת שניצל או אכילת גבינה לבנה, נתפסים בעיני הטבעוני הממוצע כמעשים הפוגעים באופן ישיר למדי בזולתם, הרי שאילו מעשים דכאניים.
וכך, אם אני חוזרת לציטוט המקורי, הרי שאכילת פיצה עם גבינת מוצרלה "רגילה" היא עבורי מעשה דכאני לא פחות מלבעוט בחתול ברחוב.

איכשהו, תמיד כשיוצא לי להרהר בנושאים הקשורים לניצול והדיכוי הטמונים בחובם של מעשי בני האנוש, אינני יכולה שלא להזכר בציטוט הבא מתוך יסורי ורתר הצעיר, ציטוט שאני חוזרת אליו שוב ושוב לאורך שנים.
"...אין אף רגע אחד שאינו מכלה אותך ואת יקירך סביבך,
אף לא רגע אחד שבו אינך נושא חורבן בעל כורך:
הטיול התמים ביותר עם הנערה החמודה ביותר, עולה בחיי אלף תולעים מסכנות, מדרך רגל אחד מחריב את משכנות הנמלים שנבנו ברוב עמל וכובש עולם קטן לתוך קבר עלוב,
....
את ליבי מכרסם אותו כח מכלה החבוי במכלולו של הטבע, אשר לא יצר דבר שאינו מחריב את זולתו ואת עצמו."
-----
אה, ואם מישהי יודעת מה ההגדרה המדוייקת למילה הזו באנגלית, אשמח שתכתוב זאת בתגובות לפוסט...