יום ראשון, 18 באפריל 2010

להלחם בטכנופוביה מבלי להרוס את המחשב

החלטתי ליסד קטגוריה חדשה בבלוג המעופש הזה שתעסוק בתיקון מחשבים להמונים. כך אנסה לשמר את המידע שצברתי בשנים האחרונות בעבודתי כטכנאית מחשבים, ולנסות ליצור מידע זמין שלפחות חלקו יהיה בעברית, ולכן יהיה פחות מפחיד עבור הטכנופובים שביננו.
העניין הראשון שאעסוק בו הוא אחד הדרכים הקלות ביותר להאיץ את המחשב - הורדת התוכנות הרצות ברקע באופן אוטומטי. לרובינו אין צורך באף תוכנה שתרוץ ברקע כל הזמן למעט אנטיוירוס, ואולי איזה פיירוול אם אנחנו פרנואידים. אך רובינו צוברים אט אט עוד ועוד תוכנות מיותרות העולות אוטומטית עם העלאת הווינדוז. הביטוי הראשוני לכך יופיע בדמות עוד ועוד אייקונים בצד ימין למטה ליד השעון (כמו בתמונה), שאין לנו מושג איך הגיעו לשם וחלקם אף קשורים לתוכנות הנוטות מפעם לפעם להציק בכל מיני הודעות חסרות שחר (לרוב בעת עליית המחשב). מה גם שישנן תוכנות נוספות העשויות לרוץ ברקע ואפילו לא ידענו את דבר קיומם.

הכלי היעיל ביותר בווינדוז XP להעפת כל התוכנות המיותרות הללו נקרא System Configuration Utilities. שם שעשוי להפחיד אתכם ללא כל סיבה. אז יאללה, לבלוע רוק ולעבור שלב שלב יחד איתי.

אז כדי להגיע לכלי הזה לחצו על start ובחרו ב-run (התחל והפעל בעברית) בחלונית שנפתחת כתבו:
msconfig. יפתח חלון אפרפר די דומה לזה שאתם רואים פה למטה. עליכם לבחור בלשונית startup.
מה שבעצם רואים פה זו רשימה של כל התוכנות שמתוכנתות לרוץ אוטומטית יחד עם הפעלת הווינדוז. ואתם יכולים לסמן וי או להסיר את הוי מכל תוכנה שנמצאת שם.

אבל איך אדע את מי להעיף מהרשימה ואת מי לא?
קודם כל לא להילחץ, אם גיליתם לאחר ההסרה שאיזה משהו קריטי הפסיק לעבוד (מדפסת/סורק/אנטי וירוס/אינטרנט) תמיד אפשר להחזיר אותו. לכלי הזה אין גם כל השפעה על עצם העליה של הווינדוז, אם הוא עשוי להשפיע על העליה של המחשב הרי שהיא תהיה אך ורק לטובה. חשוב גם להבין למי שמתבלבל, זה שתוכנה כלשהי לא עולה אוטמטית עם עליית הווינדוז לא אומר שאי אפשר יהיה להפעיל אותה דרך האייקון על הדסקטופ או דרך תפריט ההתחל שלכם.
כמו כן לצד השם הלקוני של התוכנה הרצה (הטור startup item) ישנו טור הנקרא command שבו כתוב באיזו ספריה נמצאת התוכנה שרצה לה. פעמים רבות הטור הזה ירמוז לכם מה לעזאזל עושה השורה הזו ברשימה. כך למשל בתמונה שלמעלה מופיע השם qttask, מאחר שבטור הקומנד כתוב שהקובץ נמצא בספריה של quicktime ניתן להסיק שזו הפעלה אוטומטית (ומיותרת) של הקוויק טיים.
היות שלטעמי אין כאמור כל צורך באף תוכנה למעט האנטי-וירוס שתרוץ אוטומטית עם עליית הווינדוז הרי שלאחר שאיתרתם אותו ברשימה ווידאת שהוי סומן אפשר להסיר את הוי מכל יתר התוכנות הרצות שם, למעט אחד, הctfmon. זהו תוסף של ווינדוז האחראי על אופציות מתקדמות של שפות המזרח התיכון. התוסף הזה אכן צריך לרוץ ברקע כל הזמן בכדי שנוכל בין השאר לתקשר זה עם זה בשפת הקודש בעזרת האינטרנט.
אם אתם עדיין מתלבטים ולא רוצים כמוני פשוט להוריד את הכל ולהפעיל תוכנות דרושות בעת הצורך, אפשר להעזר במאגר רשימת הstartups של אתר המחשב המצפצף שכולל כמעט את כל התוכניות האפשריות. הם אמנם הרבה פחות קלים על ההדק ממני ומשאירים הרבה יותר תוכנות, אבל אולי בשלב הראשון שאינכם בטוחים במעשיכם אפשר להעזר בהם.
לאחר שהורדתם את הוי מכל התוכנות הלא רצויות לחצו על אוקי. יפתח חלון שיאמר לכם שאם אתם רוצים שהשינויים יהיו אפקטיבים עליכם לבצע ריסטרט. אין חובה לעשות ריסטרט, אבל קחו בחשבון שלאחר הריסטרט הראשון שאחרי השינוי יפתח עוד פעם איזה חלון אפרורי שיודיע לכם שעשיתם כל מיני שינויים. לפני שאתם לוחצים על אוקי, תעשו לעצמכם טובה ותסמנו את הוי ליד הריבוע שאומר אל תראה לי יותר את ההודעה המעופשת הזו לעולם.

אם משהו כאן לא היה ברור, או שפעלתם בעצתי אך הסתבכם, כתבו לי בתגובות. אם יש לכם עוד שאלה מחשבית שלא היה לכם את מי לשאול, כתבו גם כן.

לא יכלתי שלא להזכיר פה לסיום את שיר המחשב של Jim Noir. תקשיבו למילים.


יאללה, אני רצה לרכבת לתל-אביב